Masdevallia strobelii
Występowanie:
Ekwador. Rośliny zostały znalezione tylko w jednym miejscu, w niedostępnej dolinie deszczowego lasu górskiego w południowo-wschodnim Ekwadorze - pomiędzy rejonami Loja i Zamora. Rosną na wysokości około 1400 m n.p.m na silnie oświetlonych stanowiskach w wierzchołkach koron drzew, a nawet na słupkach ogrodzeniowych.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 32°C i 12°C. Opady deszczu wahają się od 5 mm przez całą zimę do 53 mm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 27,8/17,3°C w styczniu do 29,4/17,3°C w lipcu. Okres kwitnienia: od października do stycznia.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Niewielki epifit osiągający 6-9 cm wysokości włączając w to prawie niewidoczne pseudobulwy u podstawy każdego przyrostu. Te smukłe łodyżki mają 2-3 cm długości i są otoczone przez 2-3 luźne, cylindryczne pochwy.
Pseudobulwy:
Prawie niewidoczne, u podstawy każdego przyrostu.
Liście:
Liście mają 4-6 cm długości włączając w to 1-2 cm ogonki liściowe. Pojedynczy, wzniesiony, eliptyczny, skórzasty liść jest tworzony na każdym przyroście.
Kwiatostan:
Pęd kwiatowy ma 3 - 4,5 cm długości. Smukła, półwzniesiona lub pozioma łodyżka wyrasta z dolnych węzłów łodygowatej pseudobulwy. Jeden przyrost może wytworzyć kilka łodyg kwiatowych.
Kwiaty:
Tylko 1 na pęd kwiatowy. Rośliny te jednak często tworzą wiele przyrostów, które zapewniają obfitość kwiatów. Zewnętrzne płatki okwiatu są białe lecz do połowy, począwszy od podstawy prętosłupa, intensywnie nasycone kolorem jasnopomarańczowym. Ich górna połowa jest gęsto pokryta gruczołowatymi tworami, które z kolei pokryte są drobnymi włoskami. Górny płatek okwiatu zewnętrznego ma ok. 1,6 cm długości i przez większość swej długości jest połączony z płatkami bocznymi, tworząc cylindryczną rurkę. Wolna wierzchołkowa część zwęża się gwałtownie w cienki, wzniesiony, żółto-pomarańczowy ogonek o długości 3-4 cm. Boczne płatki okółka zewnętrznego są nieznacznie dłuższe niż górny i połączone z pozostałymi na prawie całej długości, tworząc jajokształtny obszar o 1,8 cm długości i 2 cm szerokości. Zaokrąglone wierzchołki bocznych płatków okółka zewnętrznego także nagle się zwężają w żółto-pomarańczowe ogonki o długości 3-4 cm. Małe, prostokątne wewnętrzne płatki okwiatu są żółto-pomarańczowe, warżka jest biała, a prętosłup jest żółto-biały.
Tłumaczenie: Mariusz Wójcik |